SP37 w Gdyni

Nasz Erasmus w pigułce   „Nature, traditions and identity in youths’ vision”

 

Zwycięzcami są: Olivier Falba z klasy 3 a i Lena Zawadzka z klasy I B oraz Paulina Dampc z klasy 2 B.

Tym razem trzeba było wykonać prezentacje w narzędziu Genial.ly o całym naszym Erasmusie. Narzędzie nie należy do łatwych, więc tym bardziej gratulujemy, zwłaszcza, że projekty są bardzo piękne i ciekawe. Zapraszamy do obejrzenia. Druga technika, czyli lapbooki, nie spotkała się z zainteresowaniem, a szkoda!

Prace:

Lena Zawadzka

Erasmus+ w naszej szkole

W ramach projektu Erasmus+  „Natura, tradycja i tożsamość kulturowa w postrzeganiu młodych ludzi” uczniowie klas 5-7 przygotowali wystawę prac plastycznych.

Młodzi twórcy uwzględniając polskie rękodzieło pokazali, że mimo odrębności kulturowych i różniących się produktów regionalnych poszczególnych krajów Europy, można tworzyć sztukę wzajemnie się inspirując. Inspiracją w pracach uczniów stały się portugalskie kafle, które zostały połączone w zestawy kolorystyczne, kojarzące się z poszczególnymi krajami oraz młodzieżą uczestniczącą w projekcie z Estonii, Portugalii, Bułgarii, Turcji i Polski.

Prace zostały wykonane na lekcjach plastyki pod kierunkiem Agnieszki Szwarc.

Szkolnym koordynatorem projektu Erasmus+ „Natura, tradycja i tożsamość kulturowa w postrzeganiu młodych ludzi” jest Anna Leszczyńska.

Na szkle malowane

Uczniowie klas 6 naszej szkoły na lekcjach techniki pod okiem p. Margarity Tuczko poznawali wzory ludowe Polski i krajów partnerskich - Portugalii, Turcji, Estonii i Bułgarii. Zainspirowani kolorystyką, różnorodnością i pięknem wzornictwa stworzyli własne prace malowane na szklanych zużytych słoikach, butelkach, szklankach. Taka forma plastyczna odnosiła się do malowania na szkle, które jest popularne w wielu regionach.

Wyniki międzynarodowego etapu konkursu na logo naszego projektu Erasmus+

Pragnę z wielką radością i przyjemnością poinformować Was o ostatecznym wyniku konkursu na logo naszego projektu Erasmus+ „Nature, Traditions and Identity in Youths’ Visions”. Wygrało logo zaprojektowane przez uczennicę naszej szkoły – Pauliny Romanieckiej. Paulina uczęszcza do klasy 2f naszego 17 LO. Wielkie gratulacje, jak sami wiecie konkurencja była wielka – 25 prac! Głosowało ponad tysiąc osób, a wyniki głosowania z opisem i obrazkami możecie zobaczyć na zdjęciu. Popatrzcie też na piękne logo Pauliny Romanieckiej.
Paulina Romaniecka 2F

WYNIKI KONKURSU NA LOGO PROJEKTU „Nature, Traditions and Identity in Youths’ Visions”

I etap konkursu na logo szkolnego projektu Erasmus "Nature, traditions and identity in youth’s vision” dobiegł końca. Do następnego etapu przeszły loga: Uli Nazim (2f), Adriana Romańskiego (2a), Pauliny Romanieckiej (2f) i Agaty Studzińskiej (6d).
Gratulacje i wyrazy podziwu za piękne projekty! 
Drugi etap jest międzynarodowy - będziecie mogli wybrać logo ze wszystkich 4 krajów tj. Polski, Bułgarii, Estonii i Portugalii. Wybrane logo będzie nam towarzyszyło co najmniej przez 2,5 roku. Głosować będą mogli uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i rodzice – jest moc! Czekajcie na link do głosowania i walczcie! 
Ula Nazim 2F
Paulina Romaniecka 2F
Agata Studzińska 6D
Adrian Romański 2A

Erasmus + „Nature, Traditions and Identity in Youths’ Visions”
KONKURS DLA KLAS 6 - 8

Projekt „Rękodzieło i mała manufaktura w Polsce”

- Bolesławiec - Ćmielów – wyroby ręczne fabryki porcelany - Chmielno - Malowanie na szkle - Inne…

Twoje zadanie to zrobienie prezentacji w języku angielskim o sztuce tradycyjnej w Polsce – o dowolnie wybranym producencie, ale dotyczącym rękodzieła - wyrobów glinianych, porcelanowych, malowania na szkle ewentualnie haftu.

Co musi się znaleźć w pracy: - Odpowiedź na pytanie, dlaczego dany wyrób powstaje w tym właśnie miejscu - Czy wyroby tam tworzone są ludowe/ nowoczesne/ tradycyjne/ designerskie - Jakie są typowe wzory, kształty i skąd się wzięły – odniesienie do tradycji, obyczajów i wzornictwa - Jak się produkuje wybraną rzecz –obrazkowy/ fotograficzny manual produkcji krok po kroku

Czas przekazania pracy wykonanej w PowerPoint, Sway, Prezi, Vimeo lub innej formie cyfrowej to – 15 grudzień.

Nagrody: - umieszczenie prac na międzynarodowej stronie Erasmus+ - ocena cząstkowa (6) z języka angielskiego i do wyboru z WOS-u lub historii (wagi 4) - trzy najlepsze prace – otrzymają talon do MPiK - uczestnicy dostaną dodatkowe punkty uwzględnione przy wyborze uczniów na wyjazd w ramach projektu Erasmus+ – gdy tylko będzie to możliwe - satysfakcja z ciekawej pracy

Prace należy przesłać do p. Anny Leszczyńskiej do 15 grudnia 2020 roku

Powodzenia!

Konkurs na logo projektu Erasmus+

Ogłaszamy etap szkolny konkursu na logo naszego międzynarodowego projektu. Tytuł naszego projektu brzmi "Nature, traditions and identity in youth’s vision”- „Natura tradycja i tożsamość kulturowa w postrzeganiu młodych ludzi”. ETAP PIERWSZY
Pierwszy etap będzie trwał do 26 listopada – do tego dnia czekamy na Wasze prace.
> Logo musi odnosić się lub zawierać hasła „traditions, nature, youth”;
> Logo może być oddane w formie plakatu, rysunku, malunku lub w formie elektronicznej;
> Praca musi zostać oddana lub przesłana do p. Anny Leszczyńskiej do 26 listopada.
ETAP DRUGI
Drugi etap, na który zakwalifikuje się 5 prac z naszej szkoły, będzie etapem międzynarodowym. Znajdą się na nim prace ze wszystkich krajów projektu tj. z Bułgarii, Estonii, Polski, Portugalii i Turcji.

Wybrane logo będzie nam towarzyszyć przez co najmniej dwa lata trwania projektu i pozostanie w archiwum projektów Erasmus+.

Serdecznie zapraszamy do zabawy.

Spotkanie organizacyjne koordynatorów

30 października odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne koordynatorów projektu Erasmus+ „Nature, traditions and identity in youth’s vision”. Tym razem nietypowo – z powodu covid-19 spotkanie odbyło się on-line, a nie w kraju głównego koordynatora, czyli  Estonii. Dyrektor szkoły Tostamaa Keskkool w Estonii i zarazem główny koordynator projektu – Toomas Mitt zarysował plany na najbliższą przyszłość.
Projekt dzieje się w trudnych czasach, ale jesteśmy dobrej myśli!

Nature, traditions and identity in youth’s vision

Nasza szkoła rozpoczęła w roku szkolnym 2020/2021 w wyższych klasach SP i w LO dwuletni projekt Erasmus+ dla młodzieży "Nature, traditions and identity in youth's vision".
Nasz projekt „Nature, traditions and identity in youth’s vision”- „Natura tradycja i tożsamość kulturowa w postrzeganiu młodych ludzi” ma na celu zwrócenie uwagi młodzieży na rękodzieło tradycyjne naszych krajów – chodzi o produkty, takie jak ceramika z Bolesławca, kafle z Portugalii, czy inne wytwory rękodzieła, które są tworzone w krajach biorących udział w projekcie, czyli Estonii, Portugalii, Bułgarii, Turcji i Polsce. Projekt wychodzi naprzeciw globalizacji i poszukuje sztuki charakterystycznej dla naszych krajów, zwraca uwagę na produkty regionalne i ich wartość kulturową oraz wyjątkowość. Młodzież żyje obecnie w świecie globalizacji, konsumpcjonizmu i nowoczesnej technologii. Projekt pozwoli uczniom na zwrócenie uwagi na zupełnie inny aspekt życia, umiejętności manualne i ich związek ze środowiskiem. Projekt obejmować będzie młodzież w wieku 12-18 lat.